Lepota naše države ogleda se u rekama, jezerima, planinama, šumama, pašnjacima, obalama koje su nažalost umesto po biljnim i životinjskim vrstama prepoznatljive po smeću.
Prizor koji šaljemo u svet je jako loš, a svest nas, ljudi, još uvek nedovoljno proširena da može da sagleda širu sliku.
Krenimo malim koracima. Pre nego što za sobom u prirodi ostavite otpad treba da znate pojedine podatke. Plastičnoj kesi je potrebno 50-200 godina da se razloži, pojedinim plastičnim predmetima čak i do 1.000 godina, aluminijumu 200 (određenim metalima i milioni godina), staklu i preko 1.000.000 godina.
Organskom otpadu,papiru,kožnim predmetima je potrebno mnogo manje,ali njima takođe nije mesto pored reke ili u šumi.
Neke stvari se stiču navikom, zato se treba potruditi da nam navika postane i to da nakon ispaljenog metka čauru ubacimo u džep, da nakon ispijenog soka flašicu ponesemo sa sobom, papirnu maramicu, omot od čokoladice, foliju od sendviča, pa čak i žvakaću gumu(stotinak godina je potrebno za razgradnju).
S obzirom na to da već imamo veliki problem sa divljim deponijama,pa čak i legalnim deponijama koje ne ispunjavaju standarde, naš mali trud može mnogo doprineti.
I kako volimo da citiramo narod koji živi u potpunom skladu sa prirodom,tako ćemo vas uz ovaj citat zamoliti da još jednom razmislite i naučite sebe i svoje najbliže koliko nam je zdrava okolina veliki blagoslov.
„Ponašajte se dobro prema Zemlji, ona vam nije dana od vaših roditelja, nego je pozajmljena od vaše dece.“
Indijanska narodna poslovica